Popularyzator Dietetyki 2022 rozstrzygnięty!
Wyłoniliśmy zwycięzców drugiej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Popularyzator Dietetyki. Przeczytaliśmy 64 artykuły i postanowiliśmy nagrodzić trzy najlepsze prace, a kolejne trzy wyróżnić.
Nasz konkurs to wspólna inicjatywa Katedry i Zakładu Leczenia Otyłości, Zaburzeń Metabolicznych oraz Dietetyki Klinicznej (prof. Paweł Bogdański) oraz Zakładu Medycyny Środowiskowej (prof. Piotr Rzymski) Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Jego celem jest aktywizacja studentek i studentów dietetyki do odgrywania społecznej roli edukatorów w zakresie żywienia.
Współcześnie głównym źródłem wiedzy Polaków o diecie jest internet. Nam natomiast zależy, by byli nim specjaliści, którzy wypełnią przestrzeń wirtualną treściami merytorycznymi, opartymi na dowodach naukowych, a jednak przedstawionymi w przystępny sposób dla każdego. Organizując konkurs, poszukujemy osób utalentowanych, z pomysłem i pasją potrafiących przekazywać wiedzę i rozprawiać się z kontrowersjami dotyczącymi żywienia człowieka. Chcemy pomóc im rozwijać się dalej, z pożytkiem dla wszystkich.
Wybór najlepszych prac w tegorocznej edycji nie był zadaniem łatwym. W szranki stanęło bowiem 64 studentów i studentek dietetyki, reprezentujących kilkanaście polskich uczelni. 23 kwietnia ogłosiliśmy wyniki. Trzy prace nagrodziliśmy, kolejne trzy wyróżniliśmy. Oto zwycięzcy, a raczej… zwyciężczynie.
I miejsce: Anna Pomykała – Collegium Medicum UJK w Kielcach, III rok, Makro ma znaczenie
II miejsce: Katarzyna Zbietka – Gdański Uniwersytet Medyczny, I rok II stopień, Refluks na talerzu – co jeść, żeby czuć się dobrze?
III miejsce: Oliwia Turkot – Państwowa Uczelnia im. Stefana Batorego w Skierniewicach, III rok, Alergia krzyżowa – dlaczego po zjedzeniu jabłka swędzi podniebienie?
Wyróżnienie: Weronika Kaszuba – Bydgoska Szkoła Wyższa, III rok, Czy ludzki mózg lubi tłuszcz? Kontrowersje nad stosowaniem diety ketogenicznej w leczeniu padaczki lekoopornej u dzieci
Wyróżnienie: Agata Grenda – Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, III rok, Dlaczego wolimy czekoladę od marchewki?
Wyróżnienie: Katarzyna Piskorz – WS Uni-Terra w Poznaniu, III rok, Tłuszcz – przyjaciel czy wróg? Tłusta prawda o diecie ketogennej.
Serdecznie gratulujemy!
Zapraszamy do śledzenia profilu Facebook naszego konkursu. Już wkrótce ogłosimy kolejną jego edycję.
Komentarze
Idea jest piękna, słuszna, konieczna, oczywista, godna poparcia …
Idea jest owszem, ale jest pusta! Pusta jak epokowe dzieła prof. Jarosza samostanowiącego się guru polskich dietetyków. (Wystarczy samodzielnie poczytać)
W Polsce jest totalny brak podręczników dla lekarzy i dietetyków, monografii, wydawnictw z zakresu materiałoznawstwa spożywczego, technologii żywności i żywienia. Gdzie publikacje naukowe z zakresu przyswajania np. węglowodanów, cukrów, fruktozy i glukozy.
To mogą być tłumaczenia prac uznanych autorów, mogą i powinny też być i polskich autorów. Mogą, tylko ich nie ma.
Jeśli nie ma książek, z których lekarz, dietetyk mogą się uczyć czy dokształcać, książek z zaufanych wydawnictw, to o czym mówimy.
Nie ma ich od lat, choć dopiero teraz doszliśmy do dna. Nie ma nauczycieli, nie ma książek. Internet to jednak śmietnik, pomieszane fragmenty tłumaczeń guglowych typu easy for you i z (nie ubliżając) wymysłami sieciowych aktywistek. Jeśli jest coś wartościowego nie ma tego jak zweryfikować.
Tu trzeba podjąć pracę od podstaw. Nastąpiła przerwa pokoleniowa, jak po wojnie. Te resztki, które jeszcze były, zastąpiły tabuny dobroładców.
Nie wiem co doradzić, po pierwsze czytać po angielsku, niemiecku francusku. Wydawnictwo, było kiedyś PZWM. Ceny, przy takim braku za każdą pójdą. Może dobrozmieńcy się douczą?
Dość, że na dziś polską dietetyką kierują koncerny spożywcze.
A na koniec test – jakie są poważne skutki uboczne diety bezglutenowej?
czy artykuły będzie można przeczytać?
Tak, oczywiście. Wkrótce będą się przygotowywane do finalnej publikacji.