Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Przez żołądek do zdrowia - blog dietetyczny Przez żołądek do zdrowia - blog dietetyczny Przez żołądek do zdrowia - blog dietetyczny

1.02.2020
sobota

Popularyzator Dietetyki 2020 – trwa przyjmowanie zgłoszeń do konkursu

1 lutego 2020, sobota,

Do końca czerwca studenci kierunku dietetyka z dowolnej uczelni wyższej w Polsce mogą zgłaszać kandydatury w konkursie Popularyzator Dietetyki 2020. Celem przedsięwzięcia jest m.in. promowanie autorów tekstów obalających mity dietetyczne.

Organizatorem jest Katedra i Zakład Leczenia Otyłości, Zaburzeń Metabolicznych oraz Dietetyki Klinicznej wraz z Zakładem Medycyny Środowiskowej Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

„Zależy nam na tym, by zaktywizować środowisko młodych ludzi do pełnienia roli społecznej, jaką jest podnoszenie świadomości żywieniowej Polaków” – poinformował PAP jeden z inicjatorów konkursu dr hab. Piotr Rzymski. Drugim z pomysłodawców jest prof. Paweł Bogdański.

Do konkursu można zgłosić teksty popularnonaukowe dotyczące mitów żywieniowych, kontrowersji i niebezpieczeństw związanych z niektórymi dietami, związków diety i produkcji żywności ze stanem środowiska i zmianami klimatu.

Zwycięskie prace wyłoni komisja, w której skład wejdą m.in. osoby o kwalifikacjach z zakresu żywienia człowieka i produkcji żywności, przynajmniej jeden praktykujący dietetyk oraz jeden przedstawiciel nauk niezwiązanych z żywieniem człowieka spoza Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Autorzy najlepszych prac otrzymają nagrody materialne. Natomiast wszystkie nagrodzone oraz wyróżnione teksty zostaną opublikowane na blogu tygodnika „Polityka” www.dietetyczny.blog.polityka.pl.

Dodatkowe informacje dostępne są na stronie internetowej oraz na Facebooku.

Patronat honorowy nad konkursem objął Rektor UMP prof. dr hab. Andrzej Tykarski.

źródło: PAP – Nauka w Polsce /szz/ agt/

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 3

Dodaj komentarz »
  1. Bardzo interesujący konkurs. Sam tym się interesuję i cieszy mnie, ze najciekawsze prace będzie można przeczytać u państwa. Mnóstwo tego typu informacji można znaleźć w internecie. Niestety, bardzo dużo
    odsłon mają także różnego rodzaju szamani i znachorzy, którzy bez trudu propagują kłamstwa lub półprawdy.
    Najwięcej kontrowersji pewnie będzie budzić mięso i koło niego będzie się pewnie toczyć dyskusja. Na górnym plakacie go nie ma, a na dolnym wystaje kawałek karkówki. Osobiście wolałbym, żeby sprawy dietetyczne np. wartości odżywcze mięsa i ideologiczne – jedzenie mięsa i wpływ na środowisko naturalne oraz morale człowieka nie pokrywały się.

  2. Super pomysł! Postanwiam niniejszym przeczytać wszystkie opublikowane prace przyszłych specjalistów 🙂

  3. Bardzo dziękujemy za komentarze. Oczywiście, jedzenie stało się kwestią ideologiczną i dlatego pracę będzie oceniać komisja złożona z różnych specjalistów i niespecjalistów, tak by doceniać merytoryczność i przystępność treści. Pierwsze zgłoszenia już mamy i z ogromną ciekawością czekamy na kolejne!